Do tablicy!
Cykl debat prowadzony przez Justynę Suchecką


  • fot. NAC, Budowa Szkół Powszechnych, 1933

Do tablicy!
Problemy oświaty są palące, kolejne pożary wybuchają nagle, bez zapowiedzi. I zanim porządnie się nad nimi pochylimy, już pali się gdzieś indziej. A świat szkolny zaczyna czekać, aż problemy same wygasną.

My czekać nie chcemy, dlatego co tydzień będziemy dyskutować o problemach edukacji, które są w danym momencie najgorętsze. Wybierzemy je na gorąco i tak też zaprosimy gości do dyskusji. Poznacie ich kilka dni przed każdym spotkaniem. Wezwiemy ich "do tablicy" nie, by się tłumaczyli, ale by pomogli nam przekierować ogień we właściwą stronę.

Szkoła jest nasza, gdy odpowiada na nasze potrzeby. Jedną z tych wymagających pilnego zaadresowania jest kwestia relacji, które w dużej mierze decydują o jakości współpracy pomiędzy środowiskiem uczniowskim i nauczycielskim.

Jakie rozwiązania mogą przybliżyć nas do szkoły dobrych relacji? W trakcie kolejnej rozmowy z cyklu „Do tablicy!” przyjrzymy się pomysłom oraz zapytamy o metody prowadzące w tym kierunku. Rozmawiać o tym z Justyną Suchecką będą Agnieszka Ciesielska i Arkadiusz Walczak.

Punktem wyjścia do rozmowy jest projekt Fundacji EFC „Uwaga na szkołę | Rozwiązania dla edukacji” i pierwszą publikację w jego ramach – „Czas na szkołę dobrych relacji”.Agnieszka Ciesielska
nauczycielka języka polskiego w LXIV Liceum Ogólnokształcącym im. S. I. Witkiewicza "Witkacego", w latach 2009-2019 również wicedyrektorka tej szkoły. Współpracuje ze Szkołą Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego w roli postutorki oraz z Fundacją EFC im. R. Czerneckiego. Od 2019 r. członkini Zespołu Dydaktycznego Rady Języka Polskiego przy PAN. Współautorka 3 serii podręczników do nauki języka polskiego. Doświadczona tutorka, również logopedka. Entuzjastka edukacji!
 

Arkadiusz Walczak
historyk, kulturoznawca, nauczyciel historii, filozofii i wiedzy o społeczeństwie, edukator, trener, wykładowca akademicki. Autor licznych projektów i programów kursów doskonalących dla nauczycieli. Specjalista w zakresie edukacji filmowej i dydaktyki historii, w tym edukacji o historii i kulturze Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki wykorzystania filmu w edukacji o Holokauście. Autor licznych publikacji metodycznych dla nauczycieli. Pełni funkcję dyrektora Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno–Społecznych i Szkoleń, placówki współpracującej z instytucjami kultury o zasięgu miejskim, regionalnym i krajowym.


Justyna Suchecka
dziennikarka TVN24.pl, autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat", laureatka Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego za publicystykę edukacyjną (2018) oraz nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne (2020).