Jak robić szkołę? Debata architektoniczna
WARSZAWA W BUDOWIE 13


  • fot. Daniel Chrobak

Debata architektoniczna z udziałem XYstudio, Natalii Paszkowskiej, Piotra Bujnowskiego, Agnieszki Rasmus-Zgorzelskiej.

Wystawa o projektowaniu szkół trafiła w swój czas. Świadczy o tym opublikowany niedawno dokument „Szkoła dobrze zaprojektowana", ale i udział w finale tegorocznej Nagrody Architektonicznej trzech szkół, z których jedna otrzymała Grand Prix.

Przejdźmy do rzeczy. Tym razem porozmawiamy o praktyce projektowania. W dyskusji udział biorą projektantki i projektanci, a zatem rzecz będzie o konkretach. Na podstawie tego, co do tej pory zostało zrobione, przyjrzymy się, jak się robi szkołę, która odpowiada na wyzwania przyszłości.

XYstudio
pracownia XYstudio zajmuje się w szczególności projektowaniem obiektów użyteczności publicznej: żłobków, przedszkoli, domów pomocy. Laureaci nagrody architektonicznej Polityki z 2015 roku, Grand Prix nagrody Polityki z 2020 roku, konkursu „Życie w Architekturze” w latach 2015–2020, Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy w 2020 roku, nagrody Brick Award 2021, wielu wyróżnień SARP, Lidera Dostępności, Nagrody PLGBC oraz nagrody „Must have”.

Natalia Paszkowska
ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 2008 r. Jej praca dyplomowa została wyróżniona w konkursach ogólnopolskim i warszawskim SARP. Od 2004 zdobywała doświadczenia w takich pracowniach jak: JEMS Architekci, Grupa 5 Architekci oraz Kuryłowicz & Associates. Współzałożycielka wraz z Marcinem Mostafą pracowni WWAA (2007). Tutor na warsztatach OSSA, od 2010 związana z WAPW. W pracowni projektowej WWAA współpracuje z Wojciechem Kakowskim i Marcinem Mostafą, z którymi jest współautorką projektu Pawilonu Polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju (2007) i Służewskiego Domu Kultury w Warszawie (WWA Architekci wraz z pracownią 137kilo, 2008).

Bujnowski Architekci
pod szyldem Bujnowski Architekci powstały koncepcje takich stołecznych budynków, jak Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, szkoły podstawowe przy ul. Oś Królewska (Miasteczko Wilanów) i przy ul. Świderskiej, nowy Wydział Psychologii UW (wspólnie z pracownią Projekt Praga) czy Widok Towers (współautor arch. Martin Troethan). Budynek Szkoły Podstawowej Nr 400 w Wilanowie otrzymał Grand Prix w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy, zdobył także nagrody w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej" oraz za rozwiązania proekologiczne.

Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
absolwentka anglistyki na Uiwersytecie Warszawskim oraz podyplomowego Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Wydawczyni, kuratorka, redaktorka, autorka i tłumaczka. Współzałożycielka Fundacji Centrum Architektury.