Spacer architektoniczny | Muzeum projektowania szkół
WARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ?

Spacer architektoniczny towarzyszący tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE będzie okazją do obserwacji, jak w różnych momentach dwudziestego wieku wyobrażano sobie dobrze zaprojektowaną szkołę.


Na niewielkim obszarze Bielan znajdują się różnorodne realizacje: od funkcjonalizmu z lat trzydziestych po eksperymenty z lat sześćdziesiątych, śmiało patrzące w przyszłość. Przyjrzymy się dążeniom do reprezentacyjności i typowości. Wszystkie wymienione przykłady architektury znajdują się na niewielkim obszarze, tworząc muzeum projektowania dla edukacji pod gołym niebem.


Spacer poprowadzi Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji WARSZAWY W BUDOWIE. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

O cyklu:
Cykl spacerów architektonicznych jest częścią 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?” i powstał we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. W czasie wydarzeń poznamy od podszewki projekty szkół – tych historycznych i współczesnych. O tradycji projektowania placówek oświaty opowie historyk i krytyk architektury Grzegorz Piątek, autor książki „Najlepsze miasto świata” oraz Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.
Obejrzymy najlepsze szkoły, które powstały w Warszawie w 2020 roku, a oprowadzą nas po nich ich twórczynie i twórcy. Wszystkie obiekty, które zobaczymy w ramach cyklu zostały zauważone, wyróżnione lub trafiły do finału konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wyróżnia je wysoka jakość projektów, zastosowanych rozwiązań proekologicznych oraz wielki szacunek dla miejsca, w których powstały – szkoły te świetnie wpisują się w istniejącą zabudowę i zieleń.

Terminy spacerów: 31 października, 7 listopada.