Oprowadzanie gościnne po wystawie – Marcin Wicha
WARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ?


  • fot. Marta Ejsmont

Serię niedzielnych gościnnych oprowadzań po wystawie „Jak robić szkołę?" w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 13 rozpoczynamy od oprowadzania Marcina Wichy.

WARSZAWA W BUDOWIE z jednej strony angażuje się w komentowanie bieżących spraw, a z drugiej pozostaje nadal festiwalem poświęconym projektowaniu miasta. W ramach wystawy „Jak robić szkołę?” prezentowanej w Muzeum nad Wisłą sprawdzamy, jakie cechy powinna mieć szkoła, by jak najlepiej spełniać swoje zadania i pytamy o to, czego nowo powstające budynki mogą nauczyć się od tych zbudowanych w przeszłości. W sposób syntetyczny patrzymy na sto lat projektowania dla oświaty w Warszawie – zwłaszcza na szkoły powstałe w wyniku przedwojennej akcji budowlanej prezydenta Stefana Starzyńskiego (jako przykład zapomnianego dziedzictwa warszawskiego funkcjonalizmu) i legendarne „tysiąclatki”, czyli szkoły-pomniki Tysiąclecia państwa polskiego.

Wystawa jest wielowątkową opowieścią, która łączy podstawowe dane liczbowe dotyczące szkolnictwa, projekty architektoniczne, zdjęcia i prace artystyczne. Przygląda się napięciom między działaniami odgórnymi i oddolnymi, szuka w innych modelach nauczania możliwości ulepszenia istniejącego systemu, a wreszcie definiuje rolę Muzeum jako instytucji długofalowo wspierającej edukację w swoim programie.
Wystawa o projektowaniu szkół trafiła w swój czas. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego opublikowało w tym roku dokument pt. Szkoła dobrze zaprojektowana. Na wystawie znajdą się opisy cech „dobrze zrobionej” szkoły, wybrane przykłady realizacji historycznych i współczesnych, przede wszystkim tych, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Zdobywcy zeszłorocznej nagrody Grand Prix, xy studio, wyspecjalizowane w projektowaniu przestrzeni edukacyjnych, zostało zaproszone do współtworzenia wystawy.

Oprowadzanie z użyciem systemu tourguide. Zachęcamy do zabrania własnych słuchawek przewodowych.
Bilety są dostępne w M Sklepie. UWAGA: brak miejsc!


Marcin Wicha
grafik, autor książek, felietonista magazynu „Pismo”. Wydał między innymi: „Jak przestałem kochać design” (2015), „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (2017), a ostatnio „Kierunek zwiedzania” (2021).