Oprowadzanie po Szkole Podstawowej nr 174
w ramach Festiwalu Kultury bez Barier


  • [Budynek szkoły podstawowej w Wesołej z przeszkleniem po prawej stronie, przez które widać wnętrze. Na pierwszym planie betonowy dziedziniec i schody pokryte zielenią. Po lewej stronie budynku trawa i kilka drzew.]

Oprowadzanie z architektami i architektkami XYstudio po szkole nr 174 w Wesołej to projekt realizowany we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Spacery architektoniczne odbywają się w ramach 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE pod nazwą „Jak robić szkołę?”.

Spotykamy się o godz. 12:00 w hali głównej Dworca Centralnego, przed wejściem do drogerii Rossmann.

Jaką rolę w edukacji integracyjnej pełni dobrze zaprojektowana przestrzeń? Na to pytanie poszukamy odpowiedzi podczas wycieczki do Szkoły Podstawowej nr 174 w Wesołej. Budynek został nominowany do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy i wymieniony jako projekt modelowy w stołecznych standardach architektonicznych dla szkół. Biuro architektoniczne xystudio natomiast, zostało docenione za uniwersalne rozwiązania, które umożliwiają naukę dzieciom o różnych potrzebach, a także za troskę o otaczającą budynek przyrodę.

Spacer, we współpracy z Muzeum, poprowadzą: dyrektor szkoły, Paweł Krajewski, oraz xystudio.

W ramach oprowadzania zapewnione będą rozwiązania zwiększające dostępność: (audiodeskrypcja, tłumaczenie na PJM, informacje w prostym języku, przed-przewodnik, słuchawki wyciszające, przenośne systemy FM z pętlą indukcyjną).

Cykl spacerów architektonicznych jest częścią 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?”. Powstał we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. W trakcie spacerów poznamy projekty szkół, zarówno te historyczne jak i współczesne. O tradycji projektowania placówek oświaty opowie historyk i krytyk architektury Grzegorz Piątek, autor książki „Najlepsze miasto świata” i Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Zwiedzimy placówki, które powstały w Warszawie w 2020 roku razem z ich twórczyniami i twórcami. Obiekty, które zobaczymy zostały wyróżnione lub trafiły do finału konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Odznacza je wysoka jakość projektów, zastosowanie rozwiązań proekologicznych i wielki szacunek dla miejsca, w których powstały – świetnie wpisują się w okoliczną zabudowę i zieleń.

Zapisy przez stronę Festiwalu Kultury Bez Barier.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.