Spacer architektoniczny | Szkoła nr 174 w Wesołej
WARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ?


  • Materiały prasowe xystudio

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy zapraszają na cykl spacerów architektonicznych w ramach 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE pod nazwą „Jak robić szkołę?”.

W niedzielę 26 września poznamy projekt i realizację rozbudowy szkoły nr 174 w Wesołej.

Celem inwestycji było rozbudowanie integracyjnej szkoły podstawowej o nową część, przeznaczoną dla uczniów starszych klas. Pierwotnie nowe skrzydło budynku planowano od frontu działki, na terenie porośniętym dorodnymi drzewami, które należałoby wyciąć pod rozbudowę. Wydawało się zatem, że zapadł na nie wyrok. Jednak architekci z xystudio postanowili poszukać lepszego rozwiązania.

Rozwiązaniem tym okazało się wykorzystanie nieużywanego i niepełniącego żadnej funkcji trzymetrowego wału ziemnego z drugiej strony działki. Architekci zdecydowali wbić się w wał, otwierając tym samym wnętrza nowego skrzydła szkoły na otoczone drzewami boiska i umożliwiając bliski kontakt z naturą. Udało się dzięki temu uratować wszystkie drzewa.
 

Cykl spacerów architektonicznych jest częścią 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?” i powstał we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. W czasie wydarzeń poznamy od podszewki projekty szkół – tych historycznych i współczesnych. O tradycji projektowania placówek oświaty opowie historyk i krytyk architektury Grzegorz Piątek, autor książki „Najlepsze miasto świata” i Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Obejrzymy najlepsze szkoły, które powstały w Warszawie w 2020 roku, a oprowadzą nas po nich ich twórczynie i twórcy. Wszystkie obiekty, które zobaczymy w ramach cyklu zostały zauważone, wyróżnione lub trafiły do finału konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wyróżnia je wysoka jakość projektów, zastosowanych rozwiązań proekologicznych i wielki szacunek dla miejsca, w których powstały – szkoły te świetnie wpisują się w istniejącą zabudowę i zieleń.

Terminy spacerów: 2, 17, 24, 31 października; 7 listopada.