Spacer architektoniczny | Siedziba Związku Nauczycielstwa Polskiego


  • fot. Marta Ejsmont

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu spacerów architektonicznych tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE przygotowywanej pod hasłem „Jak robić szkołę?”.

Tym razem w ramach spacerów architektonicznych zapowiadających tegoroczną edycję festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE przygotowywaną pod hasłem „Jak robić szkołę?” zwiedzimy siedzibę Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Wyruszymy spod Muzeum nad Wisłą, gdzie wkrótce otworzy się wystawa festiwalowa. Po drodze odkryjemy edukacyjne tradycje sąsiedztwa i obejrzymy najstarszą warszawską szkołę powszechną.

Siedziba ZNP zwana Domem Nauczycielskim według projektu Teodora Burschego jest jednym z najciekawszych zabytków dwudziestolecia międzywojennego, a przy tym tłem, na którym rozgrywała się burzliwa historia edukacji w Polsce. Siedzibę związku zwiedzimy z Dorotą Obidniak.

Spacer poprowadzi Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji WARSZAWY W BUDOWIE.

Start: Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Zgłoszenia proszę kierować na adres zapisy@artmuseum.pl

O cyklu:
Cykl spacerów architektonicznych jest częścią 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?” i powstał we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. W czasie wydarzeń poznamy od podszewki projekty szkół – tych historycznych i współczesnych. O tradycji projektowania placówek oświaty opowie historyk i krytyk architektury Grzegorz Piątek, autor książki „Najlepsze miasto świata” oraz Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Obejrzymy najlepsze szkoły, które powstały w Warszawie w 2020 roku, a oprowadzą nas po nich ich twórczynie i twórcy. Wszystkie obiekty, które zobaczymy w ramach cyklu zostały zauważone, wyróżnione lub trafiły do finału konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wyróżnia je wysoka jakość projektów, zastosowanych rozwiązań proekologicznych oraz wielki szacunek dla miejsca, w których powstały – szkoły te świetnie wpisują się w istniejącą zabudowę i zieleń.

Terminy spacerów: 5, 12, 19, 26 września, 2, 17, 24, 31 października, 7 listopada.