Spacer architektoniczny | Szkoła nr 400 w Wilanowie


  • fot. Juliusz Sokołowski

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu spacerów architektonicznych tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE przygotowywanej pod hasłem „Jak robić szkołę?”.

Tym razem odwiedzimy Szkołę Podstawową nr 400 w Wilanowie zbudowaną przy Alei Rzeczypospolitej według pracowni Bujnowski Architekci. Projekt został doceniony w siódmej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. Budynek otrzymał Grand Prix oraz nagrody w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej” i za rozwiązania proekologiczne.

Miasteczko Wilanów w czasie ostatnich 20 lat stało się jedną z najprężniej rozwijających się części Warszawy. Wraz z każdym kolejnym wybudowanym budynkiem mieszkalnym co roku wzrastała liczba mieszkańców, a wraz z nią zwiększało się zapotrzebowanie na nową infrastrukturę edukacyjną, socjalną i sportową.

Zaprojektowany zespół szkolny stał się częścią kompleksowej odpowiedzi władz miasta na te potrzeby i elementem procesu uzupełniania zabudowy mieszkalnej o niezbędne do prawidłowego funkcjonowania funkcje prospołeczne. Jednym z głównych założeń projektowych kompleksu szkolnego było stworzenie przestrzeni przyjaznej dla bezpośrednich użytkowników szkoły – uczniów i kadry nauczycielskiej, ale również dla okolicznych mieszkańców i gości z uwzględnieniem poszanowania istniejących naturalnych warunków środowiska przyrodniczego.


Pracownia architektoniczna: Bujnowski Architekci,
Autorzy: Piotr Bujnowski, Martyna Rowicka, Karina Jędrak-Kościesza
Współpraca autorska: Julian Kleinrok, Aleksander Stajniak, Krzysztof Makowski, Maciej Osuch
Architektura wnętrz: Bujnowski Architekci
Architektura krajobrazu: RS Architektura Krajobrazu

Na wydarzenie obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy (poniżej).
W związku z pandemią COVID-19 na spacer mozemy zaprosić 25 osób. Po wypełnieniu tego limitu formularz przestanie być aktywny. Dziękujemy za zrozumienie.

 

O cyklu:

Cykl spacerów architektonicznych jest częścią 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?” i powstał we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

W czasie wydarzeń poznamy od podszewki projekty szkół – tych historycznych i współczesnych. O tradycji projektowania placówek oświaty opowie historyk i krytyk architektury Grzegorz Piątek, autor książki „Najlepsze miasto świata” oraz Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Obejrzymy najlepsze szkoły, które powstały w Warszawie w 2020 roku, a oprowadzą nas po nich ich twórczynie i twórcy. Wszystkie obiekty, które zobaczymy w ramach cyklu zostały zauważone, wyróżnione lub trafiły do finału konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wyróżnia je wysoka jakość projektów, zastosowanych rozwiązań proekologicznych oraz wielki szacunek dla miejsca, w których powstały – szkoły te świetnie wpisują się w istniejącą zabudowę i zieleń.

Terminy spacerów: 5, 12, 19, 26 września, 2, 17, 24, 31 października, 7 listopada.