Premiera książki Jakuba Szczęsnego „Witaj w świecie bez architektów".
WARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ?

W architekturze liczy się kontekst: warunki klimatyczne, społeczne, historyczne, ekonomiczne i polityczne, które wpływają na to, jak mieszkają i żyją ludzie w różnych częściach globu.


Czego możemy się nauczyć z dzieł lokalnych, często anonimowych budowniczych? Jak architektura może reagować na współczesne wyzwania, takie jak migracje czy katastrofa klimatyczna? Jak oddolne inicjatywy mogą przysłużyć się dobremu kształtowaniu placówek edukacyjnych? Co o nas mówią przestrzenie i budynki, w których żyjemy?


Na te i podobne pytania spróbujemy odpowiedzieć w czasie spotkania poświęconego książce Jakuba Szczęsnego „Witaj w świecie bez architektów”.
Uczestnicy i uczestniczki: Jakub Szczęsny, Anna Cymer i Tomasz Fudala. Rozmowę poprowadzi Bogna Świątkowska.

 

Jakub Szczęsny
architekt, projektant najwęższego domu świata (Domu Kereta, w kolekcji nowojorskiego MoMA), kieruje własną pracownią SZCZ w Warszawie, prowadzi popularyzatorskie programy telewizyjne na temat architektury i projektowania wnętrz.


Bogna Świątkowska
dziennikarka, animatorka kultury, prezeska zarządu Fundacji Kultury Bęc Zmiana, redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”, autorka tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej.


Anna Cymer
historyczka architektury, autorka tekstów o architekturze i designie oraz książki „Architektura w Polsce 1945–1989”, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP.


Tomasz Fudala
historyk i krytyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, od 2009 roku organizator festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, autor tekstów w katalogach wystaw i publikacjach poświęconych sztuce i architekturze.

Dokumentacja